Galeria zdjęć

Oficialne logo OSP Chełmek

Okazjonalne logo OSP Chełmek

 

Kontakt

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W CHEŁMKU


Adres: 32-660 Chełmek
ul. Staicha 3,
powiat Oświęcim,
woj. małopolskie
Telefon: (33)8461888
lub 8462710
Konto: Bank BGŻ BNP
Paribas SA
83 2030 0045 1110 0000 0420 8120
NIP: 549-210-33-68
Regon: 357988710
KRS: 0000027006
mail: ospchelmek@onet.pl

Imieniny

Dziś mamy : Rafala Marcina
O nas w prasie PDF Drukuj Email

Częściowy przedruk artykułu z "Super-Nowej" - pełna treść tutaj

Bohaterowie odchodzą niezauważeni

 

Nie żyje Franciszek Kurzański, uczestnik walk pod Monte Cassino i Anconą. Najbliżsi pożegnali go na cmentarzu na Skale w Chełmku. Wśród nich byli strażacy z miejscowej OSP.

Ceremonia pogrzebowa była skromna, bo też Franciszek Kurzański nigdy nie lubił wysuwać się na pierwszy plan. Ci, którzy Go znali, wiedzieli że to żywa historia tragicznych polskich losów ostatnich dziesięcioleci. Był ostatnim z żyjących na terenie Chełmka żołnierzem Września 1939 roku. Jednym z tych żołnierzy-tułaczy, którzy z całą mocą doświadczyli skutków wojennej gehenny.

Bronił Ojczyzny podczas kampanii wrześniowej. Potem los rzucił go na Wschód. Został internowany przez Sowietów i zmuszony do niewolniczej pracy w lasach Syberii. Wraz z tysiącami innych Polaków przeżył tułaczkę z Armią Andersa przez Bliski Wschód, walczył we Włoszech, m.in. w bitwie pod Monte Cassino i Anconą.

Po zakończeniu wojny zdecydował się na powrót do Polski. Wciąż czuł się żołnierzem i w dalszym ciągu prowadził walkę, tyle że o pamięć historyczną. Jeśli tylko pozwalał mu na to czas i sprzyjała atmosfera, spotykał się z młodzieżą i opowiadał o swoich przeżyciach wojennych.

Dopóki starczało mu sił, zaszczycał swoją osobą liczne uroczystości państwowe i lokalne. Chętnie też na nie Franciszka Kurzańskiego zapraszano i się z Nim fotografowano. Szkoda, że o bohaterze spod Monte Cassino tak niewielu pamiętało w ostatnich chwilach Jego życia i w dniu pogrzebu.

Nie zapomniała o Nim garstka ludzi, która w milczeniu pożegnała się z bohaterem. Wśród nich delegacja strażaków z chełmeckiej OSP z pocztem sztandarowym i symbolicznym wieńcem z biało-czerwonych kwiatów.

 

 

 

 

 

Zmieniony: niedziela, 03 stycznia 2010 19:15
 
-->