Pożegnanie księdza druha Rafała

W niedzielę 22 sierpnia 2021 roku w Parafii Pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Chełmku odbyło się pożegnanie odchodzącego z parafii po ośmiu latach posługi kapłańskiej księdza druha Rafała Ryczka.
W uroczystej Mszy Świętej uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie, dzieci, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmku.
Ksiądz druh Rafał wygłosił swoje ostatnie kazanie, dziękując za czas posługi duszpasterskiej w parafii, przepraszając za popełnione błędy, szczególnie osoby, które mogły się poczuć urażone szorstkim potraktowaniem. Prosił o pamięć oraz modlitwę w Jego intencji.
Ksiądz proboszcz Bogdan Brodowski jak również przedstawiciele mieszkańców parafii w ciepłych słowach pożegnali księdza druha Rafała, dziękując za czas posługi, wyrażając nadzieję, że będzie On częstym gościem w naszej parafii.
Były kwiaty i wzruszenia.
W imieniu OSP Chełmek życzenia przekazał dh Sławomir Morys.
CZCIGODNY KSIĘŻE RAFALE
„Słonecznik zawsze obraca się okrągłą, żółtą tarczą do słońca. Tak jak słonecznik wskazuje, z której strony świeci słońce – tak Ty pokazywałeś nam Pana Jezusa”. Słowa Jana Twardowskiego – księdza, duszpasterza, poety, najpiękniej obrazują Twoją owocną, ośmioletnią pracę w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Chełmku oraz zaangażowanie w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmku. Lat kilka byłeś z nami, dlatego, kiedy odchodzisz, bo będziesz służył Bogu i ludziom w innej parafii, brać strażacka żegna Cię ze smutkiem.
Żadne słowa nie są w stanie wyrazić naszej wdzięczności za otrzymane od Ciebie duchowe dary.
Oto osiem lat upływa,
jak wśród zmagań, czasem burz
rozpocząłeś pierwsze swoje żniwa
na tym ugorze naszych dusz.
I choć czasem dokoła było szaro
i ponad siły nieraz trud –
zawsze z ochotą, życzliwością, zawsze z wiarą
wiodłeś ku niebu wierny, nie tylko strażacki, lud!
A fakt, że Ci dobrego humoru nie brakowało, to tylko atut Twój!
Niechaj tu – na ziemi, w cieniu Krzyża,
który ochotnie chcemy nieść –
do Boga słowo Twe nas zbliża
i niechaj głosi Maryi cześć
Księże Rafale, szczególne podziękowania składamy za odprawiane msze święte z okazji Dnia Strażaka i 125. rocznicy istnienia OSP Chełmek, udział w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę, za wspólną organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz posługę w ostatniej drodze zmarłych strażaków naszej jednostki.
Drogi księże, druhu Rafale, można o Twojej działalności mówić bez końca, ale nieubłagany czas każe nam zakończyć słowami życzeń i zapewnieniem, że na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

„Ty w Apostołów krocząc święte ślady
O Bogu nauczasz liczne gromady.
W serca parafian rzucasz blask nadziei,
Ufną miłością zagrzewasz do wiary
Ducha Bożego niesiesz święte dary.

Błogosławione niech będą Twoje ręce
przez które łaski płyną,
błogosławione niech będą Twe usta
głoszące Bożą nowinę.

Błogosławione niech będzie Twoje serce,
gdy w trudach kocha ludzi
i w sercach innych umiłowanie
prawdy i dobra budzi”.

W dniu dzisiejszym każda członkini i członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmku, chociaż symbolicznie, ściska Twoje dłonie, zapewniając Cię o wdzięcznej pamięci.
Prosimy księże Rafale, abyś o nas pamiętał. Odwiedzaj naszą OSP, odwiedzaj Chełmek. Zawsze będziesz mile widziany!
Szczęść Boże, drogi druhu, księże Rafale.

Chełmek, 22 sierpnia 2021 r. Członkowie OSP Chełmek