Galeria zdjęć

Oficialne logo OSP Chełmek

Okazjonalne logo OSP Chełmek

 

Kontakt

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W CHEŁMKU


Adres: 32-660 Chełmek
ul. Staicha 3,
powiat Oświęcim,
woj. małopolskie
Telefon: (33)8461888
lub 8462710
Konto: Bank BGŻ BNP
Paribas SA
83 2030 0045 1110 0000 0420 8120
NIP: 549-210-33-68
Regon: 357988710
KRS: 0000027006
mail: ospchelmek@onet.pl

Imieniny

Dziś mamy : Anieli Jerzego
Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmku
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 10 listopada 2017 09:31
Pogrążeni w żalu informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł od nas nasz druh Emanuel Sworzeń – Honorowy Członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmku, były Prezes, Zastępca Naczelnika, Członek Komisji Rewizyjnej i wielu Zarządów. Przez 70 lat przynależności do Naszej organizacji służył wiernie bezinteresowną pomocą ludziom w chwilach nieszczęścia pożaru, czy klęski żywiołowej.Cześć Jego pamięci !
Zmieniony: piątek, 10 listopada 2017 09:38
 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 17 września 2017 19:05

W niedzielę 3 września 2017 roku nasi druhowie zorganizowali w ramach obchodów 125 lecia powstania OSP Chełmek uroczystość religijno patriotyczną upamiętniającą bitwę o Chełmek we wrześniu 1939 roku.
Uroczystość, rozpoczęła się przemarszem ulicami miasta spod remizy OSP do kościoła, gdzie odbyła się msza święta w intencji tych, którzy oddali życie podczas walki. Następnie punktualnie w samo południe rozpoczął się „apel poległych” oraz nastąpiło złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą. Historię minionych wydarzeń przytoczył kronikarz OSP Chełmek Roman Witkowski i Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus. Historię 21 pułku ułanów przedstawił ułan Jan Patejko. Uroczystości zakończyły się spotkaniem okolicznościowym w remizie OSP Chełmek.
Uroczystość uświetniła orkiestra strażacka ze Świątnik Górnych i chór działajacy przy kościele parafialnym w Babicach pod batutą Haliny Matyskiel
Pomysł umieszczenie na ścianie kościoła NMP Królowej Polski w Chełmku pamiątkowej tablicy zrodził się w 2005 roku w głowie druha Romana Witkowskiego. Został powołany komitet, który pracował nad udokumentowanie historii i ustaleniem nazwisk poległych we wrześniu 1939 roku. Po skończonych pracach tablicę przygotowali artyści z Chełmka – Państwo Urszula i Piotr Cebratowie. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 2007 roku.

Napis na tablicy brzmi:
“PAMIĘCI POLSKICH ŻOŁNIERZY
POLEGŁYCH W CHEŁMKU WE WRZEŚNIU 1939 ROKU
STRZELEC WACŁAW MAKUCH
STRZELEC JÓZEF MAZURKIEWICZ
STRZELEC BOLESŁAW BORCZUCH
STRZELEC JAN WOJTASIK
PLUTONOWY ZYGMUNT SOKÓŁ
W.SOCHACKI
PAWEŁ GOLIK
ORAZ POZOSTAŁYM POLEGŁYM BEZIMIENNIE
MIESZKAŃCY
WRZESIEŃ 2007Szanowni Zgromadzeni - Mieszkańcy Chełmka ! Droga Młodzieży !

. W dniach 3 i 4 września 1939 roku rozegrał się w naszej miejscowości wielki dramat II wojny światowej. Oto przeważające siły niemieckie, przerwały obronę naszej zachodniej granicy w okolicach Wyr i Pszczyny, a wycofujące się z tego terenu oddziały Armii Kraków stoczyły z najeźdźcą krwawą walkę o naszą miejscowość i przeprawę przez Przemszę.
Upamiętnia ten heroiczny czyn tablica, umieszczona z honorami wojskowymi, na murze tego kościoła dziesięć lat temu w 68 rocznicę tych wydarzeń. Uczcijmy pamięć tego wydarzenia i przekażmy ją młodemu pokoleniu, wraz z krótką historią tamtych dni.
W dwudniowych walkach, najpierw o most na Przemszy a po jego wysadzeniu w powietrze także o przeprawę Niemców przez rzekę, brały udział co dopiero zmobilizowane dwa pułki piechoty Obrony Narodowej Okręgu Śląskiego: 201 p.p. pod dowództwem ppłk Władysława Adamczyka i 203 p.p. pod dowództwem ppłk Albina Rogalskiego, wchodzące w skład Armii Kraków.
Pierwszy kontakt z wrogiem nawiązał jednak st. sierż. . Władysław Witarski. Szef 1 kompanii CKM-ów na taczankach , którymi osłaniał wycofujące się z pod Pszczyny bataliony Ziemi Krakowskiej.
W okolicach Kopciowic , przy dojeździe do mostu na Przemszy, dostał się pod ogień, niemieckiej czołówki pancernej, która od strony Imielina, również zbliżała się w tym samym kierunku.
Jego taczanki zdołały te czołgi wyprzedzić, przeskoczyć most i zająć dogodne pozycje obronne na Skale, na wysokości dawnych szańców po austriackich i na wprost mostu na Przemszy.
Rozciągał się z tego miejsca rozległy widok na przeciwległy brzeg rzeki, począwszy od Bierunia Nowego, po dzisiejszy zbiornik Dziewkowice. W tamtym okresie rozległy teren pokryty był lasem.
CKM-y st. sierż. Witarskiego otworzyły natychmiast ogień pociskami przeciwpancernymi na most i wjeżdżające na niego czołgi, zmuszając je do panicznego odwrotu. Następnie, mimo zmasowanego artyleryjskiego ostrzału jego pozycji, bronił on mostu i trzymał w szachu kolumnę niemiecką, do czasu przejęcia tej obrony przez żołnierzy Śląskiego Okręgu Obrony Narodowej.
W wyniku dwudniowych, krwawych walk, po stronie polskiej zginęło około 17 żołnierzy, nie licząc rannych. Zniszczeniu uległa prawie cała zachodnia dzielnica Chełmka – Wieś i Wygiełzów, a także znaczna część Podzagórnia. Uszkodzony został także ten kościół, ale dzięki tej obronie mieszkańcy nasi zdołali się ewakuować na bezpieczną odległość od pola walki, nie atakowani przez niemiecką kolumnę pancerną, która w tym dniu miała dotrzeć do Krakowa.
Kiedyś, zarówno w czasie okupacji niemieckiej, jak i po zakończeniu II wojnie światowej, aż po lata 50 XX w. pamięć o poległych żołnierzach była w naszym społeczeństwie bardzo żywa i czczona. Mieli swój wydzielony cmentarzyk na Skale, a w nim wspólną mogiłę pieczołowicie pielęgnowaną przez mieszkańców, szczególnie młodzież, a w dniu Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny modlono się za nich gorąco i manifestowano wdzięczność za ich ofiarę krwi w naszej obronie. Potem, w nie wyjaśnionych do końca okolicznościach ,zwłoki poległych ekshumowano i wywieziono w niewiadome nam miejsce. W ten sposób ówczesne władze PRL na długie lata wymazały z pamięci naszego społeczeństwa wiedzę o heroicznym czynie żołnierzy poległych w Chełmku.
Nie zapomnieli o nich my strażacy. Przy różnych okazjach, czy to prywatnych rozmowach mieszkańców, czy podczas nawiedzenia naszej Parafii w 1998 r. przez kopię Obrazu Jasnogórskiego , przypominalismy o poległych bohaterach. Jeden z obrońców wymienionych na tej tablicy, śmiertelnie ranny, pozostawiony został przez wycofujących się z Chełmka kolegów, w prezbiterium tego kościoła, u stóp Ołtarza Królowej Polski i tu dokończył swój ziemski żywot. Wierzymy, że Ona zaś, jak czuła matka, przytuliła go do swojego łona i ukoiła snem wiecznym.
Myśle, że ta dzisiejsza uroczystość przypomni nam , że tu w Chełmku toczyła się śmiertelna walka, że ginęli w niej nasi żołnierze, aby ówcześni mieszkańcy, mogli ewakuować się na bezpieczną odległość a wśród nich, jako sześciolatek wypowiadający te słowa. Dopiero 10 lat temu staraniem strażaków i MOKSiR-u doszło, do odsłonięcia z honorami wojskowymi tablicy upamiętniającej ofiarę żołnierskiej krwi.
Jan Kasprowicz napisał kiedyś takie słowa;
Rzadko na moich wargach -
Niech dziś to warga ma wyzna
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz: O j c z y z n a

My, zgromadzeni dziś tutaj, rozumiemy znaczenie tych słów, dla naszego bytu narodowego i naszej suwerenności. Łączymy ich treść z żołnierską ofiarą z przed laty. Tych wymienionych z imienia i nazwiska na tej Tablicy oraz tych bezimiennych. Przywróćmy im historyczną pamięć i oddajmy należny h o ł d.
Ufni w macierzyńską opiekę naszej Patronki, nad poległymi żołnierzami , żywimy nadzieję, że wyjednała im u Boga łaskę, że wszyscy oni z tego wzgórza „prosto do nieba czwórkami szli” - podobnie, jak Ci z Westerplatte.

C z e ś ć W a s z e j p a m i ę c i !.

Zmieniony: niedziela, 17 września 2017 19:16
 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 28 sierpnia 2017 21:22
 
Informacje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 03 sierpnia 2017 08:10

Ogłoszenie o naborze wykonawców

Zmieniony: wtorek, 08 sierpnia 2017 07:01
 
Boże Ciało 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 29 czerwca 2017 21:22
W dniu 15 czerwca 2017 roku jak co roku ulicami Chełmka Dzielnica Stare Miasto przeszła procesja Bożego Ciała. Wykonawca jednego z ołtarzy tradycyjnie była nasza OSP.

 
Dzień Dziecka 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 04 czerwca 2017 10:08
Jak co roku nasza OSP była współorganizatorem święta najmłodszych. W dniu 28.05.2017 r. po raz V byliśmy współorganizatorem obchodów Dnia Dziecka dla dzieci z Domu Dziecka w Oświęcimiu i Kętach organizowanych na akwenie „Górki”. W dniu 01.06.2017 r. byliśmy współorganizatorem obchodów Dnia Dziecka dla dzieci z terenu Gminy Chełmek.

 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 31 maja 2017 14:15

W dniu 26.05.2017 w Tauron Arena Kraków była najbezpieczniejszym miejscem na świecie. Dlaczego? Ponieważ za sprawą wielkiego plebiscytu „Gazety Krakowskiej” znaleźli się tam najlepsi strażacy z całej Małopolski.
Honorowym patronatem akcję objęli: Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Stanisław Nowak oraz Edward Siarka, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Wśród nagrodzonych znalazła się nasza OSP, która w kategorii Najlepsza OSP Małopolski zajęła II miejsce.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
-->