Galeria zdjęć

Oficialne logo OSP Chełmek

Okazjonalne logo OSP Chełmek

 

Kontakt

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W CHEŁMKU


Adres: 32-660 Chełmek
ul. Staicha 3,
powiat Oświęcim,
woj. małopolskie
Telefon: (33)8461888
lub 8462710
Konto: Bank BGŻ BNP
Paribas SA
83 2030 0045 1110 0000 0420 8120
NIP: 549-210-33-68
Regon: 357988710
KRS: 0000027006
mail: ospchelmek@onet.pl

Imieniny

Dziś mamy : Rafala Marcina
Informacja PDF Drukuj Email

W dniu 28.11.2018 r. w remizie OSP Chełmek z inicjatywy OSP Chełmek i przy współpracy Komedy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, Oświęcimskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i IPA Polska Region Wadowice (Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji ) zorganizowano lekcje dla młodzieży z klas VIII ze szkół z terenu Gminy Chełmek w ramach edukacji dla bezpieczeństwa.
W zajęciach wzięła udział młodzież ze:
– szkoły nr 1 w Chełmku
– szkoły nr 2 w Chełmku
– szkoły w Bobrku
– szkoły w Gorzowie
w sumie w zajęciach wzięło udział 118 uczniów. Koordynatorem zajęć był dh Radosław Gąska.

W ramach lekcji zagadnienia omawiali przedstawiciele:
– Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu – sierż. Magdalena Stawowy-Głuch i mł. asp. Łukasz Januszyk
– Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu – st. kpt. Zbigniew Jekiełek
– Oświęcimskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Krzysztof Wisła i Wojciech Kula.
Tematyką główną zajęć było:
– żyję i działam bezpiecznie
– kształtowanie postaw, szacunku dla życia i zdrowia
– ratowanie i udzielanie pierwszej pomocy.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu w ramach prowadzonej prelekcji zwracali młodzieży uwagę na odpowiedzialność nieletnich w przypadku nagannych zachowań. Nastolatkom wskazano negatywne zachowania zarówno w szkole jak i poza nią. Przypomniano, iż młodzież nie jest bezkarna i ponosi odpowiedzialność za popełnione czyny karalne. Położono nacisk na bezpieczne korzystanie z internetu. Młodzież dowiedziała się o istnieniu przemocy internetowej związanej z umieszczaniem negatywnych komunikatów na portalach społecznościowych. Policjanci rozmawiali z młodzieżą na temat bezpiecznych zachowań na drogach oraz wykonywaniu poleceń nauczycieli w przypadku gdy w szkole nastąpi sytuacja alarmowa. Na koniec jak zawsze przy takich spotkaniach policjanci zaprezentowani młodzieży sprzęt w jaki wyposażona jest policja gdzie młodzież mogła dotknąć broni, tarcz, środków przymusu bezposredniego używanych przez policję.
Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu st. kpt. Zbigniew Jekiełek przedstawił tematykę z zakresu bezpiecznej ewakuacji z zagrożonych pomieszczeń, omówił sposoby powiadamiania służb ratunkowych oraz zasady prawidłowego zachowania się i wyrabiania prawidłowych nawyków w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. W trakcie prelekcji przedstawiono również objawy, które mogą świadczyć o obecności cichego zabójcy – czadu. W trakcie spotkania dh Zbigniew Jekiełek omówił jak powstają pożary, ich przyczyny jak też zasady postępowania gdy już zaistnieją. Przedstawiono także na czym polega praca strażaka.
Przedstawiciel Oświęcimskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Wisła przedstawił, że istotą ratownictwa wodnego jest organizowanie i udzielanie pomocy osobom, które ulegną wypadkowi podczas pływania, kąpieli lub uprawiania sportu czy rekreacji na obszarach wodnych. Przeprowadził krótki instruktarz zachowania się w wodzie czy na lodzie. Na koniec Krzysztof Wisła poinformował, że Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi kursy w zakresie ratownictwa wodnego i zachęcał do wstępowania w szeregi WOPR i zdobywania odpowiednich uprawnień. Po części wykładowej dh Piotr Rożnawski i dh Stanisław Smoleń zaprezentowali młodzieży sprzęt, umundurowanie i wyposażenie strażaka ochotnika. Młodzież mogła wejść do samochodów strażackich, dotknąć sprzętu specjalistycznego i przez chwile poczuć się strażakami. Dh Stanisław Smoleń zachęcał młodzież do wstępowania do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Zainteresowanie taką formą edukacji ze strony młodzieży było duże, młodzież była pod dużym wrażeniem.

Zmieniony: środa, 16 stycznia 2019 06:33
 
-->