Galeria zdjęć

Oficialne logo OSP Chełmek

Okazjonalne logo OSP Chełmek

 

Kontakt

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W CHEŁMKU


Adres: 32-660 Chełmek
ul. Staicha 3,
powiat Oświęcim,
woj. małopolskie
Telefon: (33)8461888
lub 8462710
Konto: Bank BGŻ BNP
Paribas SA
83 2030 0045 1110 0000 0420 8120
NIP: 549-210-33-68
Regon: 357988710
KRS: 0000027006
mail: ospchelmek@onet.pl

Imieniny

Dziś mamy : Olgi Kaliny
Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmku
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 16 stycznia 2019 06:28

W dniu 28.11.2018 r. w remizie OSP Chełmek z inicjatywy OSP Chełmek i przy współpracy Komedy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, Oświęcimskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i IPA Polska Region Wadowice (Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji ) zorganizowano lekcje dla młodzieży z klas VIII ze szkół z terenu Gminy Chełmek w ramach edukacji dla bezpieczeństwa.
W zajęciach wzięła udział młodzież ze:
– szkoły nr 1 w Chełmku
– szkoły nr 2 w Chełmku
– szkoły w Bobrku
– szkoły w Gorzowie
w sumie w zajęciach wzięło udział 118 uczniów. Koordynatorem zajęć był dh Radosław Gąska.

W ramach lekcji zagadnienia omawiali przedstawiciele:
– Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu – sierż. Magdalena Stawowy-Głuch i mł. asp. Łukasz Januszyk
– Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu – st. kpt. Zbigniew Jekiełek
– Oświęcimskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Krzysztof Wisła i Wojciech Kula.
Tematyką główną zajęć było:
– żyję i działam bezpiecznie
– kształtowanie postaw, szacunku dla życia i zdrowia
– ratowanie i udzielanie pierwszej pomocy.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu w ramach prowadzonej prelekcji zwracali młodzieży uwagę na odpowiedzialność nieletnich w przypadku nagannych zachowań. Nastolatkom wskazano negatywne zachowania zarówno w szkole jak i poza nią. Przypomniano, iż młodzież nie jest bezkarna i ponosi odpowiedzialność za popełnione czyny karalne. Położono nacisk na bezpieczne korzystanie z internetu. Młodzież dowiedziała się o istnieniu przemocy internetowej związanej z umieszczaniem negatywnych komunikatów na portalach społecznościowych. Policjanci rozmawiali z młodzieżą na temat bezpiecznych zachowań na drogach oraz wykonywaniu poleceń nauczycieli w przypadku gdy w szkole nastąpi sytuacja alarmowa. Na koniec jak zawsze przy takich spotkaniach policjanci zaprezentowani młodzieży sprzęt w jaki wyposażona jest policja gdzie młodzież mogła dotknąć broni, tarcz, środków przymusu bezposredniego używanych przez policję.
Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu st. kpt. Zbigniew Jekiełek przedstawił tematykę z zakresu bezpiecznej ewakuacji z zagrożonych pomieszczeń, omówił sposoby powiadamiania służb ratunkowych oraz zasady prawidłowego zachowania się i wyrabiania prawidłowych nawyków w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. W trakcie prelekcji przedstawiono również objawy, które mogą świadczyć o obecności cichego zabójcy – czadu. W trakcie spotkania dh Zbigniew Jekiełek omówił jak powstają pożary, ich przyczyny jak też zasady postępowania gdy już zaistnieją. Przedstawiono także na czym polega praca strażaka.
Przedstawiciel Oświęcimskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Wisła przedstawił, że istotą ratownictwa wodnego jest organizowanie i udzielanie pomocy osobom, które ulegną wypadkowi podczas pływania, kąpieli lub uprawiania sportu czy rekreacji na obszarach wodnych. Przeprowadził krótki instruktarz zachowania się w wodzie czy na lodzie. Na koniec Krzysztof Wisła poinformował, że Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi kursy w zakresie ratownictwa wodnego i zachęcał do wstępowania w szeregi WOPR i zdobywania odpowiednich uprawnień. Po części wykładowej dh Piotr Rożnawski i dh Stanisław Smoleń zaprezentowali młodzieży sprzęt, umundurowanie i wyposażenie strażaka ochotnika. Młodzież mogła wejść do samochodów strażackich, dotknąć sprzętu specjalistycznego i przez chwile poczuć się strażakami. Dh Stanisław Smoleń zachęcał młodzież do wstępowania do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Zainteresowanie taką formą edukacji ze strony młodzieży było duże, młodzież była pod dużym wrażeniem.

Zmieniony: środa, 16 stycznia 2019 06:33
 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 15 listopada 2018 08:03

W dniu 26 października 2018 r. delegacja OSP Chełmek nawiedziła grób ikony strażackiego kronikarstwa dh Bronisława Jania z OSP Poręba Wielka, który zmarł w dniu 28 stycznia 2018 r.
Druhowie z OSP Poręba Wielka i OSP Chełmek zapalili także znicze pod obeliskiem poświęconym zmarłym strażakom z OSP Poręba Wielka.

 
Wybory 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 09 października 2018 08:01
W dniu 21 października 2018 roku odbędą się wybory samorządowe, w których OSP Chełmek postanowiła wziąć czynny udział powołując Komitet Wyborczy Wyborców „Niezależni dla Chełmka”. Kandydatami na radnych Rady Miejskiej w Chełmku, na Burmistrza Chełmka i do Rady Powiatu oświęcimskiego są:
 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 03 października 2018 20:39
W dniach 28-30 września 2018 roku w Warszawie odbyło się podsumowanie konkursów:
– XXV Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP
– XXV konkurs na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje „Z Dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych”.

Ogółem na konkurs zgłoszono 94 kroniki w 153 tomach i 38 opracowań.

Kroniki oceniane były w skali:
– kronika wzorowa
– kronika wyróżniająca się
– kronika poprawna

Komisja konkursowa uznała Kronikę Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmku za kronikę wzorową, co znaczy że kronika została laureatem XXV Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP. Autorem nagrodzonej kroniki jest dh Roman Witkowski od 48 lat dokumentuje dzieje OSP Chełmek i miasta Chełmka przy wsparciu Prezesa OSP Chełmek dh Krzysztofa Gaski. W przeglądzie na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje „Z Dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych” uczestniczyła monografia „Kronika Wydarzeń, 125 lat Strażackiej Tradycji w Chełmku, 300 lat Chełmka”. Autorami publikacji są:
– dh Roman Witkowski
– dh Stanisław Klaja
– dh Krzysztof Gąska

w ocenie komisji konkursowej monografia zasłużyła na wyróżnienie, co jest uznaniem dla autorów monografii, jak też Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmku. Gratulacje dla autorów złożył osobiście Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh Waldemar Pawlak. Szczególne gratulacje dla dh Roma Witkowskiego złożyła Przewodnicząca Komisji Konkursowej prof. Anna Przybylska. Należy zaznaczyć, że kronika Osp Chełmek jest laureatem po raz drugi. Poprzedni laur zdobyła kronika OSP Chełmek w 2015 roku na XXII Przeglądzie Kronik OSP w Kazimierzu Dolnym.

Zmieniony: środa, 03 października 2018 20:42
 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 03 października 2018 19:08

Ku Pamięci dh Ignacego Świdergała


W poniedziałek 21 sierpnia 2018 roku strażacy z Chełmka pożegnali z żalem swojego długoletniego członka ś.p. Dh Ignacego Świdergała
Dh Ignacy był 33 lata członkiem naszej organizacji i przez dwie kadencje wiceprezesem zarządu.
Współorganizował nasze jubileusze 105 i 110 lecie istnienia OSP Chełmek i był jednym z fundatorów sztandaru OSP Chełmek
. Był znanym i lubianym członkiem nie tylko OSP Chełmek ale przede wszystkim w swoim środowisku. Nie odmawiał nigdy pomocy potrzebującym i na taką mogli od niego liczyć zarówno strażacy, jak i szkoły do których uczęszczały jego dzieci i członkowie cechu rzemiosła do którego jako mistrz krawiecki przynależał.
Za pracę społeczną i zawodową odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, oraz wyróżniony licznymi dyplomami uznania i listami pochwalnymi.
Dh Ignacego Świdergała oprócz licznej rodziny, przyjaciół i znajomych żegnali w drodze do wieczności strażacy z OSP Chełmka, Gorzowa i Libiąża-Moczydło, delegacje cechowe ze swoimi sztandarami.

Druhu Ignacy!
Żegnam Cię w imieniu całej społeczności strażackiej z nadzieją, że Twoje dobre uczynki w myśl strażackiego zawołania „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" idą za Tobą i wyjednają u Boga łaskę szczęśliwości wiecznej, a św. Florian przyjmie Cię do grona swoich rycerzy. Odpoczywaj w pokoju.

Cześć Twojej Pamięci!
RODZINIE ZMARŁEGO DH IGNACEGO ŚWIDERGAŁA SZCZERE KONDOLENCJI SKŁADA ZARZĄD OSP CHEŁMEK
 
100 lat wolsności PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 09 września 2018 21:36
W dniu 01 września 2018 roku wraz z MOKSiR Chełmek pod honorowym patronatem Burmistrza Chełmka Andrzeja Saternusa zorganizowaliśmy uroczyste obchody 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uroczystości rozpoczęła się mszą świętą za ojczyznę w parafii pw NMP Królowej Polski w Chełmku, która odprawili: ks. Andrzej Leśny – dziekan, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmku, ks. Bogdan Brodowski – proboszcz parafii pw NMP Królowej Polski w Chełmku, ks. Stanisław Rapacz – proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Gorzowie, dh ks. Alojzy Strączek – honorowy członek OSP Chełmek, dh ks. Rafał Ryczek – kapelan OSP Chełmek.
Przed mszą św. na pamiątkę tej uroczystości prezes OSP Chełmek Krzysztof Gąska wraz z Burmistrzem Chełmka Andrzejem Saternusem przekazali kielich mszalny i paterą z okolicznościowym napisem.
Po mszy świętej przed remizą OSP Chełmek odbyła się dalsza część uroczystości.

Okolicznościowe wystąpienia wygłosili:
Roman Witkowski – kronikarz i sekretarz OSP Chełmek
Krzysztof Gąska – Prezes OSP Chełmek
Andrzej Saternus – Burmistrz Chełmka
Po wystąpieniach odsłonięto obelisk upamiętniający strażaków z OSP Chełmek.

Uroczystość uświetnili:
orkiestra dęta z OSP Świątniki Górne
chór z parafii pw. Wszystkich Świętych w Babicach
młodzież ze szkoły w Bobrku
Zespół śpiewaczy MALWY z Gorzowa

Zmieniony: środa, 12 września 2018 08:29
 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 17 sierpnia 2018 15:00

Zmarł dh Ignacy Świdergał


Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 15.08.2018 r. dh Ignacy Świdergał członek OSP Chełmek
Łącząc się w żałobie i smutku składamy szczere kondolencje i wyrazy współczucia Rodzinie.

Zarząd OSP Chełmek


Msza św. pogrzebowa odbędzie się w dniu 20.08.2018 r. o godz. 15:00 w kościele pw. NMP Królowej Polski w Chełmku.
Zmieniony: niedziela, 19 sierpnia 2018 20:42
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
-->