Galeria zdjęć

Oficialne logo OSP Chełmek

Okazjonalne logo OSP Chełmek

 

Kontakt

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W CHEŁMKU


Adres: 32-660 Chełmek
ul. Staicha 3,
powiat Oświęcim,
woj. małopolskie
Telefon: (33)8461888
lub 8462710
Konto: Bank BGŻ BNP
Paribas SA
83 2030 0045 1110 0000 0420 8120
NIP: 549-210-33-68
Regon: 357988710
KRS: 0000027006
mail: ospchelmek@onet.pl

Imieniny

Dziś mamy : Filipa Pauliny
Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmku
Konkurs PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 08 lutego 2018 06:58

KONKURS „PRZEŁOMU” NA NAJLEPSZĄ JEDNOSTKĘ OSP ZIEMI CHRZANOWSKIEJ


Przez cały 2017 r. były prezentowane na łamach „Przełomu" jednostki OSP z powiatu chrzanowskiego oraz gmin: Chełmek i Krzeszowice. Czytelnicy mogli głosować na wybraną straż, wycinając gazetowe kupony lub wysyłając SMS-y.
Najlepsze wyniki osiągnęły: w gminie Chrzanów OSP Chrzanów (6 110 głosów), w gminie Chełmek OSP Chełmek (4 563 głosy), w gminie Trzebinia - OSP Myślachowice (3 607 głosów), w gminie Alwernia najlepsza była OSP Grojec (1 650 głosów), w gminie Krzeszowice - OSP Miękinia (1 546 głosów) w gminie Babice - OSP Babice (887 głosów), w gminie Libiąż - OSP Moczydło (565 głosów).
Zwycięscy otrzymali okolicznościowe statuetki przedstawiające wyciągnięte ręce wołające o pomoc.
W podsumowaniu konkursu Małopolski Komendant Wojewódzki PSP gen. Stanisław Nowak podkreślił jak ważną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa i niesieniu pomocy odgrywają OSP. Zaapelował by te wyciągnięte ręce w każdym przypadku doczekały się na pomoc.Zmieniony: czwartek, 08 lutego 2018 07:32
 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 11 stycznia 2018 13:13
Z przyjemnością informujemy, że nasza druhna Wioletta Matysik nauczycielka w Samorządowym Zespole Szkół w Bobrku zajęła I miejsce w powiecie oświęcimskim w konkursie organizowanym przez Gazetę Krakowską „Nauczyciel Na Medal 2017” w kategorii klas I – III.
Zarząd serdecznie gratuluje.
 
Wigilia 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 09 stycznia 2018 08:26
W dniu 22.12.2017 roku w remizie OSP Chełmek odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Spotkanie to było okazją do podziękowania wszystkim tym z którymi w jakikolwiek sposób współpracowała OSP Chełmek w 2017 roku oraz wszystkim darczyńcom.
W spotkaniu udział wzięli:
– Burmistrz Chełmka Druh Andrzej Saternus w raz pracownikami Urzędu Miejskiego
– Radni Rady Miejskiej w Chełmku
– Komendant Powiatowy PSP w Oświęcimiu dh Piotra Filipka

Dyrektorzy szkół:
– Pani Lucyna Elżbieciak
– Druh Radosław Gąskę
wraz z nauczycielami
– Panie z koła Gospodyń Wiejskich w Bobrku z przewodniczącą Helena Sowa
– Ułani z Dowódcą dr. Ryszardem Sobierajem
– Przedstawiciele Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury z Panem Jackiem Jeleniem

Przedstawiciele OSP:
– Radziechowy
– Bestwinka
– Libiąż Moczydło

Przedstawiciele społeczności chełmeckiej.

Na wstępie spotkania Prezes OSP Chełmek dh Krzysztof Gąska omówił działania OSP Chełmek w roku 2017 i przedstawił plany na 2018 rok. Podziękował władzom samorządowym za zrozumienie działań naszej jednostki i wsparcie finansowe. W szczególny sposób podziękował sponsorom i darczyńcom, dzięki którym udało się w pełni zrealizować nasze działania statutowe w 2017 roku.
Podczas spotkania OSP Chełmek przekazało dla społeczeństwa chełmeckiego defibrylator, który został umieszczony na zewnątrz budynku remizy OSP Chełmek. Udostępnienie defibrylatora społeczeństwu było możliwe dzięki wykonaniu w 2017 roku pełnego monitoringu remizy pozwalającemu zabezpieczenie przez dewastacją. OSP zobowiązało się także o dbanie o sprawność tego urządzenia tj. stałą wymianę elektrod i przeglądy.
Na zakończenie spotkania uczestnicy złożyli sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

Zmieniony: wtorek, 09 stycznia 2018 08:31
 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 21 grudnia 2017 08:02

W dniu 19 grudnia 2017 roku już po raz 25 byliśmy wraz MOPS Chełmek współorganizatorami spotkania wigilijnego dla samotnych. W spotkaniu wzięło udział 121 osób z terenu całej Gminy Chełmek. Spotkanie zaszczycili swoja obecnością:
- ks. proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmku Andrzej Leśny
- ks. proboszcz parafii NMP Królowej Polski Bogdan Leśniak
– ks. proboszcz parafii Trójcy Świętej w Bobrku Józef Sowa
– Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus

 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 10 listopada 2017 09:31
Pogrążeni w żalu informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł od nas nasz druh Emanuel Sworzeń – Honorowy Członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmku, były Prezes, Zastępca Naczelnika, Członek Komisji Rewizyjnej i wielu Zarządów. Przez 70 lat przynależności do Naszej organizacji służył wiernie bezinteresowną pomocą ludziom w chwilach nieszczęścia pożaru, czy klęski żywiołowej.Cześć Jego pamięci !
Zmieniony: piątek, 10 listopada 2017 09:38
 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 17 września 2017 19:05

W niedzielę 3 września 2017 roku nasi druhowie zorganizowali w ramach obchodów 125 lecia powstania OSP Chełmek uroczystość religijno patriotyczną upamiętniającą bitwę o Chełmek we wrześniu 1939 roku.
Uroczystość, rozpoczęła się przemarszem ulicami miasta spod remizy OSP do kościoła, gdzie odbyła się msza święta w intencji tych, którzy oddali życie podczas walki. Następnie punktualnie w samo południe rozpoczął się „apel poległych” oraz nastąpiło złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą. Historię minionych wydarzeń przytoczył kronikarz OSP Chełmek Roman Witkowski i Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus. Historię 21 pułku ułanów przedstawił ułan Jan Patejko. Uroczystości zakończyły się spotkaniem okolicznościowym w remizie OSP Chełmek.
Uroczystość uświetniła orkiestra strażacka ze Świątnik Górnych i chór działajacy przy kościele parafialnym w Babicach pod batutą Haliny Matyskiel
Pomysł umieszczenie na ścianie kościoła NMP Królowej Polski w Chełmku pamiątkowej tablicy zrodził się w 2005 roku w głowie druha Romana Witkowskiego. Został powołany komitet, który pracował nad udokumentowanie historii i ustaleniem nazwisk poległych we wrześniu 1939 roku. Po skończonych pracach tablicę przygotowali artyści z Chełmka – Państwo Urszula i Piotr Cebratowie. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 2007 roku.

Napis na tablicy brzmi:
“PAMIĘCI POLSKICH ŻOŁNIERZY
POLEGŁYCH W CHEŁMKU WE WRZEŚNIU 1939 ROKU
STRZELEC WACŁAW MAKUCH
STRZELEC JÓZEF MAZURKIEWICZ
STRZELEC BOLESŁAW BORCZUCH
STRZELEC JAN WOJTASIK
PLUTONOWY ZYGMUNT SOKÓŁ
W.SOCHACKI
PAWEŁ GOLIK
ORAZ POZOSTAŁYM POLEGŁYM BEZIMIENNIE
MIESZKAŃCY
WRZESIEŃ 2007Szanowni Zgromadzeni - Mieszkańcy Chełmka ! Droga Młodzieży !

. W dniach 3 i 4 września 1939 roku rozegrał się w naszej miejscowości wielki dramat II wojny światowej. Oto przeważające siły niemieckie, przerwały obronę naszej zachodniej granicy w okolicach Wyr i Pszczyny, a wycofujące się z tego terenu oddziały Armii Kraków stoczyły z najeźdźcą krwawą walkę o naszą miejscowość i przeprawę przez Przemszę.
Upamiętnia ten heroiczny czyn tablica, umieszczona z honorami wojskowymi, na murze tego kościoła dziesięć lat temu w 68 rocznicę tych wydarzeń. Uczcijmy pamięć tego wydarzenia i przekażmy ją młodemu pokoleniu, wraz z krótką historią tamtych dni.
W dwudniowych walkach, najpierw o most na Przemszy a po jego wysadzeniu w powietrze także o przeprawę Niemców przez rzekę, brały udział co dopiero zmobilizowane dwa pułki piechoty Obrony Narodowej Okręgu Śląskiego: 201 p.p. pod dowództwem ppłk Władysława Adamczyka i 203 p.p. pod dowództwem ppłk Albina Rogalskiego, wchodzące w skład Armii Kraków.
Pierwszy kontakt z wrogiem nawiązał jednak st. sierż. . Władysław Witarski. Szef 1 kompanii CKM-ów na taczankach , którymi osłaniał wycofujące się z pod Pszczyny bataliony Ziemi Krakowskiej.
W okolicach Kopciowic , przy dojeździe do mostu na Przemszy, dostał się pod ogień, niemieckiej czołówki pancernej, która od strony Imielina, również zbliżała się w tym samym kierunku.
Jego taczanki zdołały te czołgi wyprzedzić, przeskoczyć most i zająć dogodne pozycje obronne na Skale, na wysokości dawnych szańców po austriackich i na wprost mostu na Przemszy.
Rozciągał się z tego miejsca rozległy widok na przeciwległy brzeg rzeki, począwszy od Bierunia Nowego, po dzisiejszy zbiornik Dziewkowice. W tamtym okresie rozległy teren pokryty był lasem.
CKM-y st. sierż. Witarskiego otworzyły natychmiast ogień pociskami przeciwpancernymi na most i wjeżdżające na niego czołgi, zmuszając je do panicznego odwrotu. Następnie, mimo zmasowanego artyleryjskiego ostrzału jego pozycji, bronił on mostu i trzymał w szachu kolumnę niemiecką, do czasu przejęcia tej obrony przez żołnierzy Śląskiego Okręgu Obrony Narodowej.
W wyniku dwudniowych, krwawych walk, po stronie polskiej zginęło około 17 żołnierzy, nie licząc rannych. Zniszczeniu uległa prawie cała zachodnia dzielnica Chełmka – Wieś i Wygiełzów, a także znaczna część Podzagórnia. Uszkodzony został także ten kościół, ale dzięki tej obronie mieszkańcy nasi zdołali się ewakuować na bezpieczną odległość od pola walki, nie atakowani przez niemiecką kolumnę pancerną, która w tym dniu miała dotrzeć do Krakowa.
Kiedyś, zarówno w czasie okupacji niemieckiej, jak i po zakończeniu II wojnie światowej, aż po lata 50 XX w. pamięć o poległych żołnierzach była w naszym społeczeństwie bardzo żywa i czczona. Mieli swój wydzielony cmentarzyk na Skale, a w nim wspólną mogiłę pieczołowicie pielęgnowaną przez mieszkańców, szczególnie młodzież, a w dniu Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny modlono się za nich gorąco i manifestowano wdzięczność za ich ofiarę krwi w naszej obronie. Potem, w nie wyjaśnionych do końca okolicznościach ,zwłoki poległych ekshumowano i wywieziono w niewiadome nam miejsce. W ten sposób ówczesne władze PRL na długie lata wymazały z pamięci naszego społeczeństwa wiedzę o heroicznym czynie żołnierzy poległych w Chełmku.
Nie zapomnieli o nich my strażacy. Przy różnych okazjach, czy to prywatnych rozmowach mieszkańców, czy podczas nawiedzenia naszej Parafii w 1998 r. przez kopię Obrazu Jasnogórskiego , przypominalismy o poległych bohaterach. Jeden z obrońców wymienionych na tej tablicy, śmiertelnie ranny, pozostawiony został przez wycofujących się z Chełmka kolegów, w prezbiterium tego kościoła, u stóp Ołtarza Królowej Polski i tu dokończył swój ziemski żywot. Wierzymy, że Ona zaś, jak czuła matka, przytuliła go do swojego łona i ukoiła snem wiecznym.
Myśle, że ta dzisiejsza uroczystość przypomni nam , że tu w Chełmku toczyła się śmiertelna walka, że ginęli w niej nasi żołnierze, aby ówcześni mieszkańcy, mogli ewakuować się na bezpieczną odległość a wśród nich, jako sześciolatek wypowiadający te słowa. Dopiero 10 lat temu staraniem strażaków i MOKSiR-u doszło, do odsłonięcia z honorami wojskowymi tablicy upamiętniającej ofiarę żołnierskiej krwi.
Jan Kasprowicz napisał kiedyś takie słowa;
Rzadko na moich wargach -
Niech dziś to warga ma wyzna
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz: O j c z y z n a

My, zgromadzeni dziś tutaj, rozumiemy znaczenie tych słów, dla naszego bytu narodowego i naszej suwerenności. Łączymy ich treść z żołnierską ofiarą z przed laty. Tych wymienionych z imienia i nazwiska na tej Tablicy oraz tych bezimiennych. Przywróćmy im historyczną pamięć i oddajmy należny h o ł d.
Ufni w macierzyńską opiekę naszej Patronki, nad poległymi żołnierzami , żywimy nadzieję, że wyjednała im u Boga łaskę, że wszyscy oni z tego wzgórza „prosto do nieba czwórkami szli” - podobnie, jak Ci z Westerplatte.

C z e ś ć W a s z e j p a m i ę c i !.

Zmieniony: niedziela, 17 września 2017 19:16
 
Informacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 28 sierpnia 2017 21:22
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
-->